Fuar Standları

Hem ülkemizde hem de Dünya’nın dört bir yanında her yıl onlarca farklı şehirde binlerce firma hem şirketlerini hem de ürünlerini tanıtmak için fuarlara katılırlar. Özellikle son 20 yıldır fuarlar portföy genişletme, tanıtma ve yeni ürünlerini pazara sunma gibi farklı amaçlarla açılmakta ve aynı zamanda bir sektör haline gelmektedir. Açılan fuarlarda firmalar kuracakları farklı tasarımlarda fuar standları ile ilgili çekmeyi başarıyor. Aylar öncesinden tasarım  firmaları ile birçok farklı stand tasarımları görüşülür. Bunların arasında en etkileyici olan, markayı ve ürünü ortaya çıkaracak olan firmayla anlaşma sağlanır.

Fuar Standları

Fuar Standı Tasarımı

Firmanın yetkilileri her yılın başında gidecekleri fuarların listesini çıkarır, bütçesini belirler ve tanıtacağı ürünle ilgili en akılda kalıcı fuar standları için tasarımcılarla görüşmeye başlar. Burada en önemli faktör marka ve ürünle standın uyumlu olmasıdır. Ayrıca kiralanan alanın konumu, ölçüsü, fonksiyonel olması, gelen ziyaretçinin ilgisini çekmeyi başarabilmesi ve ferah bir ortam sunması da önemlidir. Fuar standları aynı zamanda görsel bir şölen de sunar, yapılacak görüşmelerde işbirliğinin sağlanabilmesi için hem görsel hem de tanıtımsal anlamda güven vermelidir. İşte bu noktada alanında uzman ve firmanın gereksinimlerini bilen deneyimli tasarımcılarla çalışmalıdır.

Fuar Standı Çeşitleri

Fuar standları genel anlamda üç çeşit olarak sınıflandırılmıştır;

  • Ahşap Fuar Standı; Ahşap görünümlü malzemeden yapılan stantlardır.
  • Maksima Fuar Standı; Alüminyum ve farklı malzemelerin birleşimiyle yapılan stantlardır.
  • Modüler Fuar Standı; Genelde iki katlı olarak tasarlanmış ve firma ofisinin neredeyse birebir kopyası olarak tasarlanmış stantlardır.

Bu çeşitlerden biri standı kuracak firma tarafından temel olarak alınır. Ve tamamen firmaya özgü olarak değiştirilir. Firmanın logosu, varsa ürünün konulması, aydınlatma, yer ve panel renklerinin belirlenmesi, alana göre ölçümlendirme yapılması, ikram alanın belirlenmesi gibi kriterlere göre bilgisayar programları aracılığıyla tasarımı yapılır.

Sonrasında karşılıklı görüşmeler ile son hali tasarlanıp atölyelerde üretimi yapılır. Fuarın kurulacağı alana iletilen fuar standları burada kurulur ve fuar bitiminden sonra firmaya iletilir. Tüm bu işlemler tasarım yapan firmanın ekibiyle yapılacağı gibi firma tarafından da yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Formu

Detaylı teklif için sizi arayabiliriz.    close-link
    Teklif ister misiniz?
    WhatsApp Kurumsal Whatsapp Hattı