Fuar

Fuar, son zamanların alanında büyüme ve Pazar meydanında oluşan çekişme büyük bir şekilde oluşmuştur. Günümüzde oldukça kaliteli ürünlerin üretimini sağlayarak piyasaya sürmek daha fazla satış ve başarılı olmaya yetmemektedir. Oluşan bu rekabet aynı ürünün alıcılarının aynı ürünü farklı fiyatlarla ihtiyacı olan malı seçme şansı oluşmaktadır. Üretici firma olarak marka ismini duyurabilmek ve kalitesini herkese duyurabilmek için farklı mekanlarda stand açılarak tanıtım yapılabilen alandır.

Fuar Ne İşe Yarar?

Fuar, alanında bulunan birçok katılımcı firma ve şirketlerin tanınmak amaçlı organize edildiği bir alanda şirket ismi ve ürünlerini daha fazla kişiye göstermesidir. Fuar alanında gelen misafirlerin ilgisini çekmek için dekor tasarımı, ilgi çekici yazılar ve sundukları ürünün içeriği, bilgilendirme ve tanıtım yaptıkları ilgi çekici organizasyondur. Yapılan bu çalışmanın hedefi şu şekildedir.

 • Yeni müşterilerinin sunduğu hizmeti tanıması
 • Satışlarında büyük artışlar
 • Dağıtımın genişletilmesi
 • Yeni satıcı veya alıcı portföyü
 • Kâr marjı yükselmesi
 • Yeni yatırımcı veya sponsor bulunması
 • Tanıtılan ürünün piyasadaki başarısının ölçülmesi
 • Bilgi alışverişi yolu ile araştırma ve satış faaliyetlerinin büyütmesi
 • Pazar alanına sunulması düşünülen ürünlerin piyasada alabileceği değeri görme imkânı
 • Yeni iş bağlantıları kurulması
 • Büyük ölçekli etkili tanıtım
 • Pazar tanımanın ,en verimli şekillerinden bir tanesi durumuna gelmiştir

İş yerlerinin piyasadaki önemli alanını koruyabilmek ve daha fazla büyütmek için diğer Pazar alanlarındaki iletişimi daha fazla artırmak ve çalışmalarının içinde fuarlardan yararlanarak pazarlama iletişim aracı olarak kullanabilmek önemli faktörlerden biridir.

Fuar organizasyonlarına ürünleri ile katılan şirketler ürettikleri ürünlerin ve yaptıkları çalışmaları sergileyerek belirli bir hedef kitleye sahip olabilmektedir. Fuar alanında alınan stand bölümlerini istedikleri gibi marka ismini istedikleri dekorasyon yaparak isimlerini duyurmak için çabalamaktadırlar. Monotasarim sitemiz tüm fuar ürünlerini bulabileceğiniz kaliteli ve güvenilir sitelerden biridir.

Fuar Çeşitleri Nelerdir?

Fuar yapılan ürüne ve mekâna göre değişkenlik gösteren bir Pazar yeridir. Yeni piyasaya sürülecek ürünler veya rekabetçi ürünlerin aynı olması amaçlı yapılan tanıtım merkezidir. Tüketici fuarlar , tüm insanların açık olan piyasada bulunan tüketim ürünlerinin gösterime çıktığı fuarlardır. Misafirlerinin geneli düzenlenen fuarın bölge ve yakın alanlardan gelen insanların bulunduğu belli olan il ya da ülke genelinde satışta olan ürünlerin ve firmaların genel isim tanıtım ve satış çoğaltma açısından faydalı bir fuardır.

Genel yatay fuarlar, tarım endüstri ve tüketim mallarının gösterime çıktığı genellikle ürün ve hizmetin satış arttırma olasılığı artışı beklenmektedir. İhtisas dikey fuarlar, teknolojinin artması ile tanıtım yapılması transfer ve Pazar yapısı ve iş gücünün potansiyelinin ticari ilişkilerinin yükseltilmesi ve bilgi akışının sağlanmasında ortam hazırlar.

Büyük ihtisas fuar , bu tür fuarlar uluslararası ticari olarak ithalat ve ihracat olarak büyük bağlantılar kurma şansı sunar. İş yerleri açısından büyük firmaların dikkatini çekerek avantaj kazanmaktadır. Küçük ihtisas fuarı , perakende olarak iç pazarda fonksiyonel olarak küçük kapsamlı fuarlardır. Küçük fuarlar olarak bilinen en fazla ürün tanıtımı sağlanan fuarlardır.

Entegre fuar, temel alanın tek ürün kapsamında hammadde mamulleri kapsayan fuarlardır. Solo fuarlar ,bulunduğu ülke dışında tek başına başka bir ülkede oluşturduğu fuarlardır. Ulusal fuarlar, bulunduğu ülkenin tüm işletmelerinin katılması ile iç Pazar alanı oluşturan başka bir ülkenin katılmasına izin verilmeyen bir fuardır. Bölgesel fuarlar , kendi bölgesinde yapılan coğrafi konuma göre yapılan misafirlerinin o bölgeden gelmesidir.

Büyük ve geniş yapılan expo fuarları düzenlenen ülkede tüm firmaların katılarak ürün çeşitliliğinin sergilendiği bir organizasyondur. Bir ülkenin teknolojik ve ekonomik kültürel değerlerini tanıtımını aracılık eder. Ülkenin büyüyüp genişlemesi amacıyla yapılan bu fuarlar ticari ilişkileri geliştirmektir.

Marka bilinirliğini arttırma müşterilerine güven sunan firmalar arasında bulunabilme amaçlı ismini duyurabilme imkânı bulunmaktadır. Yeni müşteri portföyü oluşturma marka ismini daha fazla kişiye bildirmek için kullanılan bir Pazar alanıdır.

 • Kurum imajını büyütmek
 • İş birliklerini güçlendirmek
 • Uluslararası ziyaretçi ilgisini çekmek
 • Marka ismini tanıtmak
 • Birçok kişiye tek seferde ulaşabilirsiniz
 • Pazar alanlarını sıkı takibinde bulunmak

Büyük fırsatları sunan fuar merkezleri firmaların organizasyonlarını yapabilmeleri için geniş fuar alanları kullanılmaktadır. Şirketlerin kendilerine özel ayrılan stant adı verilen alanda ürünlerini sergilemeleri için yardımcı olmaktadırlar.

Fuara Katılma Avantajları

Fuar alanları

Fuar alanları yapılacak adresine göre değişiklik gösteren büyük bir yer kaplayan alanlardır. Kendi markanızı duyurabilmek için büyük bir fırsattır. Bu günleri düzenleyen şirketlerle iletişime geçerek sizde kendi yerinizi ayırtabilirsiniz. Tüm stant ürünlerini bulabileceğiniz sitemiz ilgi çekici reklam yazıları ile en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Monotasarim sitemiz üzerinden istediğiniz yazı tipi ve görsel zenginlik sunan malzemeleri temin edebilirsiniz.