Fuar Standı Tasarımı

Tasarım; Sektörün ihtiyaçlarına uygun özgün ürünlerin geliştirilmesi olarak tanımlanmaktadır. Stand Tasarımı, katıldığınız tüm fuarlarda teşhir sırasında kullandığınız ofis ve showroomunuzdur. “Fuar standı nasıl tasarlanır” dediğimizde, ürün geliştirmeyi fuar alanlarının ihtiyaçlarına göre uygulamayı düşünebiliriz. Fuar stant tasarımı; ürün veya marka odaklı geliştirme süreci, fuar standı tasarımı Organizasyona ve fuar alanına özel tasarımlar da olabilir. Bu aşamada ürün geliştirme sürecinde birçok kriter dikkate alınmaktadır. Genel kabul görmüş tasarımların yanı sıra dilerseniz özel tasarımlarla da sunumları daha etkili hale getirebilirsiniz.

Fuar Standı Nasıl Tasarlanır?

Fuar standının tasarımı firmanın başarılı bir fuar geçirmesi için en önemli konulardan biridir. Amacına uygun olarak tasarlanmış bir stant, hem sahibi şirketin en iyilerini müşterilere sunmasına hem de rakiplerine göre avantajını daha kolay tesis etmesine olanak sağlayacaktır. Dolayısıyla, fuar stand tasarımı “Fuar standı nasıl tasarlanır? Soruya doğru ve yerinde cevap vermek çok önemlidir.

Bir mimari türü olan standın tasarımı, boyutlandırma formülleri ve orantıları kullanılarak oluşturulur. Görüntüde bir bütün oluşturan yapılar,  en ideal mm hesapları yapılarak ve elemanlar en ideal düzlemlerde birleştirilerek tasarlanmaktadır. Tasarımın tamamı bilgisayar ortamında oluşturulmuştur. Kâğıt üzerinde yapılan tasarımlar dijital ortamda 3D’ye dönüştürülür ve tüm teknik formüller eklenerek proje oluşturulur.

Tüm üretim aşaması projeye göre yapılır ve yapı elemanları üretilir. Kullanılan malzeme ve malzemelere göre takım elbisenin tüm unsurları bir bütün olarak imal edilmektedir. Kurulum fuar alanında gerçekleştirilir. Stand için gerekli tüm hazırlanan malzemeler, fuar standı tasarımı montaj ekipmanları, kontrol panoları ve ekipmanlar montaj alanına taşınır ve kurulum gerçekleştirilir. Bu konuda monotasarim.com sitesinden hizmet alabilirsiniz.

Stant Tasarımı İçin Kullanılan Malzemeler

Proje aşamasında bina tipine göre ayakta duran malzemeler belirlenir. Modüler fuar stantları, alüminyumdan yapılmış malzemelerden tasarlanmıştır. Modüler stant tasarımı her zaman isteğe bağlıdır. Kullanılan tüm malzemeler puzzle olarak üretilmekte olup, her parça diğerini kullanarak tasarlanabilmektedir.

Ahşap sergi stantlarında kullanılan sunta veya sunta lam dan oluşturulur. Daha şık ve kaliteli bir görünüm kazandıran ahşap stant, fuar standı tasarımı  istenilen tasarım uygulanarak kişiselleştirilebilir. Yuvarlak ve oval kesimler sunar, sınırsız dekorasyon ve tasarım seçenekleri sunar ve ahşap tasarımları popüler kılandan daha fazla alternatif kullanır.

Modüler raflar, farklı malzemelerle bir bütün olarak kullanılabilen ürünlerdir. İsteğe göre veya cam, ahşap, kumaş, PVC gibi malzemelerin bir arada kullanıldığı, istenilen ölçü, kapasite, malzeme ve tarza göre kullanılabilen, aynı zamanda oldukça ekonomik olan teşhir kabinleri çeşitleridir.

Fuar Stant Tasarlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Marka fikrini en sanatsal şekilde sunmak önemlidir. Stant tasarımının temeli, kuruluş amacı, şirketin vizyon ve misyonu, temel hedefler ve markanın temel doğası olmalıdır. Seçilen malzemeler, tasarımın çizgileri, kullanılan renkler ve kaplamalar, temel temaya göre değerlendirilmelidir.

Örneğin bir dekorasyon firması tanıtım yapıyorsa, stant iç dekorasyonundan ziyade dış mekanları en iyi formüle göre sunmak gerekir. Dekorasyon esas olarak iç mekanla ilgili olsa da dış mekânı en şık ve kaliteli biçimde ifade etmek ve dış mekânın marka imajını ifade etmek, iç mekanı oldukça beğenildi ve olmaya devam ediyor. Bu formül, ön-like ve doğrudan-benzeri bir strateji olarak kullanılır. Fuar Standı tasarımı için Monotasarim.com sitesinden hizmet alabilirsiniz.